Předmět měsíce: červen 2021
Nejstarší očkovací vysvědčení ve sbírce Zdravotnického muzea
Každé očkovací vysvědčení nese stopu dvou lidí, lékaře či ranhojiče na jedné a očkovaného dítěte – nebo dospělého – na druhé straně. Dokládá průsečík dvou lidských příběhů, které by jinak
byly snadno zapomenuty, a umožňuje nám je připomínat. Nejstarší vysvědčení ve Zdravotnickém muzeu vystavil r. 1807 vojenský lékař Johann Jakob Fasching (1776-1836) v polském – tehdy rakouském – Krakově půlročnímu Františku Gebellovi (1807-1876), později ranhojiči a panskému lékaři ve středočeském Kácově. Jakob Fasching, původem z Mladé Boleslavi, studoval s pomocí vojenského stipendia ve Vídni a lékařskou fakultu absolvoval v červnu 1804. Již před promocí působil jako podlékař u 2. dělostřeleckého pluku ve Vídni a v armádě zůstal i po porážce u Slavkova roku 1805. V srpnu 1807 byl nadlékařem u 55. haličského pěšího pluku Reuss-Greitz s velitelstvím v Lublinu. Po porážce Rakouska v Haliči a u Wagramu byl pluk roku 1809 rozpuštěn. Jakob Fasching vstoupil, jako mnozí lékaři, po odchodu z vojska do státních služeb: roku 1807 se stal okresním lékařem a působil v Krakově, ve Skale u Krakova (1809), v Zywieci a Andrychówě. Oženil se s Klárou (1784- po 1840), dcerou malíře a profesora krakovské university Dominika Österreichera a sestrou botanika a entomologa, krakovského rektora Alojzy Rafała Estreichera. Roku 1815 byl jmenován krajským fyzikem (úředním lékařem) v Černovicích a následujícího roku přesídlil do Nowého Sacze (Neusandez), kde strávil zbytek života. O úspěch očkování v Haliči si získal značné zásluhy: roku 1831 mu rakouská vláda udělila cenu (Impfpreis) ve výši 200 zlatých.
Otec Františka Gebella Bernard se rovněž věnoval lékařství. Stejně jako později jeho syn se však stal ranhojičem. Ještě v první polovině 19. století zajišťovali vyučení a diplomovaní chirurgové (Wundärzte) většinu dostupné lékařské péče. Právě oni nejčastěji prováděli očkování. Studium medicíny bylo dlouhé a drahé a znalosti získané studiem chirurgie pro výkon praxe především na venkově postačovaly. Obsah lékařského a ranlékařského studia se přitom postupně sbližoval. Jen cesta k místu okresního či krajského lékaře byla chirurgům uzavřena. Bernard Gebell (či Göbell, nar. 18. 6. 1777) pocházel zřejmě z Belgie: roku 1803 je uváděn jako podlékař u 55. valonského pěšího pluku Murray de Melgum (později Reuss-Greitz), posádkou v Monsu v tehdejším rakouském Nizozemí. Františkova matka, Hyacinta rozená Bonschau (či Bouschan, Boujan), se narodila v Bruselu. Po ztrátě nizozemských území roku 1797 se štáb pluku přemístil do Lublinu a později do Krakova. Po rozpuštění pluku zůstal Bernard Gebell, na rozdíl od Jakuba Faschinga, v rakouské armádě. Roku 1810 působil po čtyři měsíce jako nadlékař ve špitále č. 31 ve Skalici (Haupt-Feld-Spital Nr. 31 zu Skalitz). V roce 1814 se účastnil spojeneckého tažení do Francie: na cestě zemřel v březnu v bádenském Waldshutu Františkův mladší, tehdy roční bratr Štěpán. Bernard vedl v roce 1815 jako vrchní polní lékař (Oberfeldarzt) polní nemocnici v Jaroslavi, u 24. haličsko- bukovinského pěšího pluku Baron Strauch, a později u 36. českého pěšího pluku („slawnýho tímu“) Baron Palombini. V roce 1832 odešel do výslužby v hodnosti nadlékaře s ročním příplatkem 100 zlatých: po zbytek života bydlel u syna v jeho působišti na zámku v Kácově, kde zemřel „následkem stáří“ 9. března 1848.
Co víme o setkání Jakuba Faschinga, Františka Gebella a jeho rodičů? Text vysvědčení předepsal dekret dvorní kanceláře z 28.1.1808, ale zřejmě byl běžný již dříve: povinné údaje zahrnovaly jméno očkovance a jeho otce, jeho věk, místo narození a bydliště, datum očkování a počet neštovic, puchýřků, které se na rameni očkovaného objevily. Předtištěn je v němčině: až po roce 1848 byla vysvědčení česky i německy na obou stranách listu a očkující zvolil, kterou jazykovou verzi vyplní. Dr. Fasching stvrdil, že chlapce očkoval kravskou lymfou 20. července 1807 a ten řádně přestál „tři puchýřky jako pravé neštovice“ (drey Blattern als ächte Kuhpocken). Potvrzení vydal 13. srpna, o tři týdny později. Úspěch očkování dokazovaly alespoň dvě plně vyvinuté kravské neštovice, „chráničky“: pokud se nevytvořily, bylo zákrok třeba opakovat. Pravé neštovice bylo třeba rozeznat od nepravých, malých dočasných puchýřků podobných akné, které vznikly tam, kde tělo protilátky nevytvořilo. (Mohlo jít o krátkodobou rannou reakci na narušení kůže nebo i jinou kožní chorobu.) Pravá neštovice, puchýřek tvaru čočky s plochým vrcholem a prohlubní po řezu, obklopený červeným zduřelým kroužkem, nejvíce vystoupí 8-9 dní po očkování, celé rameno zduří a rozehřeje se. Dítěti vystoupí horečka, má citlivá podpaží a trpí zvracením i průjmy. Do dvou týdnů od vakcinace se puchýřek provalí, pokrývá se strupem a přechází v trvalou jizvu, příznaky nemoci přitom rychle mizí.
Malý František se narodil v krakovském „klášteře sv. Ducha“ 3. února 1807 a očkován byl „ve špitále“ (Spitalsgebäude) v Krakově. Špitál ke klášteru patřil: vznikl ve 13. století a původně náležel řádu rytířů sv. Ducha. Po zrušení řádu r. 1783 přešla péče o rodičky a nalezence do všeobecné nemocnice sv. Lazara a špitál sv. Ducha zůstal ve správě krakovské diecéze jako útulek pro nejchudší. Když v roce 1796 Rakousko ovládlo Krakov, byla farnost sv. Ducha zrušena a klášter rozpuštěn. Špitál sám v roce 1807 ještě existoval – část budovy však byla pronajata továrně na sukno a léčebné výdaje rok od roku klesaly. Budovu špitálu pak převzalo město Krakov a roku 1810 ji směnilo s krakovskou prefekturou za dvoupatrový dům v ulici Wiślnej. V novém útočišti mohly žít chudé ženy od sv. Ducha dalších sedm let, než byla chudinská péče v Krakově sjednocena a dosavadní budovy prodány. Špitál sám byl přeměněn na vojenský lazaret. V roce 1827 jej získalo město a zřídilo tu nemocnici pro pohlavní a duševní choroby. Po dostavbě nemocnice sv. Lazara roku 1879 sloužil dům jako zčásti městské, zčásti soukromé skladiště a roku 1892 byl zbořen. Na vzniklém náměstí, které dodnes nese název Sv. Ducha, dnes stojí městské divadlo Juliusze Slowackého.
Bernard Gebell opustil Krakov záhy po narození syna. Jak dlouho zůstal malý František u rodičů, nevíme. V roce 1820 byl dvanáctiletý chlapec žákem 2. ročníku internátu při 21. pěším pluku v Josefově pod velením podporučíka Josefa Schopfa. Je možné, že Bernard u tohoto pluku načas sloužil: 24. pluk měl svůj Knaben- Erziehungs-Institut v rakouském Welsu, pluk Baron Palombini v Kosmonosech. „Vzdělávací ústavy“ či „domovy“ byly zřízeny u řady vojenských útvarů, každý byl určen pro 48 synů poddůstojníků (od rotmistra výše). Určeny byly především pro osiřelé nebo chudé syny vojáků, kteří si zvolili kariéru v uniformě. Hyacinta Gebellová byla tedy zřejmě již po smrti. Domovy nebyly bohaté a podmínky odpovídaly jejich účelu: chlapci si měli od útlého mládí zvykat na vojenskou menáž a bydlení v kasárnách, sami si uklízeli a prali. Učili se v místní škole, pokud v místě posádky nebyla vyšší, latinská škola, zůstávali ve třetí třídě nebo šli do učení k některému řemeslníkovi u pluku. Podmínkou přijetí do internátu bylo ovšem prodělané očkování: to mohl být jeden z důvodů, proč nechal Bernard Gebell svého syna vakcinovat. František byl v lednu a březnu 1820 opakovaně zapsán do zlaté čestné knihy ústavu. Oceněny byly jeho mravní chování, píle a žádoucí pokrok ve vědách. Vojenskou kariéru mu však znemožnilo zdraví: z pozdějších dokumentů se dozvídáme, že trpěl trvalou vadou pravého oka. Jeho postižení, ať vrozené či získané, se postupně zhoršovalo, ve studiu však i přes částečnou ztrátu zraku pokračoval.
Údaje o dalších školách v dokumentech Františka Gebella chybí. Až na podzim roku 1828 se s ním setkáváme ve Vídni, kde studoval filosofii, přípravné třídy pro absolventy šestiletého gymnázia před vstupem na universitu. Přihlásil se ke studiu chirurgie na vídeňském Josefinu, s úmyslem následovat otce a stát se vojenským lékařem. Lékařsko-chirurgickou akademii ve Vídni založil Josef II. roku 1784, aby armádě zajistil zdravotníky, vzdělané jak ve vnitřní medicíně, tak chirurgii. Absolventi zprvu odcházeli po dvou letech s doktorátem chirurgie: pro odpor university, kde studenti dosahovali doktorského titulu až po pěti letech studia, císař František I. výuku na akademii v roce 1820 přerušil. Josefinum se znovu otevřelo na podzim 1824 a nabídlo nižší, dvouletý – od r. 1833 tříletý – a vyšší, pětiletý kurs. Povinnost filosofického studia měli jen zájemci o doktorát chirurgie: pro nižší chirurgické studium bylo předpokladem dokončené učení u mistra ranhojiče. Nevyučený (ungelernt) kandidát musel předložit vysvědčení z tříleté normální školy a následně opakovat druhý ročník studia chirurgie. Zdá se, že František Gebell tehdy zamýšlel získat vyšší titul, jakkoli obtížné a především nákladné by takové studium bylo.
Ke studiu na Josefinu mladý František přijat nebyl. Důvodem bylo jeho oko: kancelář nejvyššího polního lékaře, spravující rovněž chirurgickou akademii, mu vystavila potvrzení, podle nějž „nemůže být jako praktikant a student přijat do stavu c.k. Josefinské lékařsko- chirurgické akademie pouze z důvodu trvalé oční vady.“ Dokument podepsal Burkhard Eblé (1799-1839), tajemník kanceláře a sám oftalmolog. Absolvent Josefina se musel, oplátkou za náklady studia a kvalifikaci, zavázat k osmileté službě ve vojsku: pokud mu nemoc bránila ve vojenské službě, neměla armáda důvod mu vzdělání zajišťovat.
Následujícího dne, 11. listopadu 1828, se František Gebell zapsal k civilnímu studiu chirurgie na vídeňské universitě. Vstoupil tak na cestu, která jej dovedla do Kácova, aby jednou sám léčil a očkoval děti několika dalších generací. Ale o této cestě až příště.